Komunikat prasowy
Premier Włoch odwiedził Obserwatorium Paranal
26 października 2015
24 października 2015 r. Premier Włoch, Matteo Renzi, odwiedził należące do ESO Obserwatorium Paranal na pustyni Atakama w Chile. Po czołowym światowym ośrodku badawczym oprowadzili gościa Dyrektor Generalny ESO, prof. Tim de Zeeuw oraz Programme Manager of the European Extremely Large Telescope (E-ELT), Roberto Tamai.
Włoskiemu Premierowi towarzyszył Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mario Giro oraz Ambasador Włoch w Chile, Marco Ricci, a także przedstawicieli włoskiego rządu oraz Francesco Starace, z kierownictwa włoskiej międzynarodowej firmy energetycznej ENEL. Obecna była także Gloria Navarrete, Dyrektor Protokołu W Chilijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ambasador Chile we Włoszech, Fernando Ayala.
Po przybyciu, Premiera Renziego i włoską delegację powitał Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw, oraz Kierownik Programowy E-ELT, Roberto Tamai, którzy następnie pełnili rolę gospodarzy i towarzyszyli delegacji w trakcie wycieczki po obserwatorium.
„Miło mi powitać Premiera Renziego w Obserwatorium Paranal” powiedział Tim de Zeeuw. „Włochy są krajem członkowskim od 33 lat, a włoski przemysł wniósł olbrzymi wkład w naszą organizację – kopuły VLT, które tutaj widzimy, zostały wybudowane we Włoszech. Bardzo aktywna włoska społeczności astronomiczna także znajduje się w czołówce wykorzystania urządzeń ESO do prowadzenia najnowocześniejszych badań.”
Dostojni goście byli świadkami otwierania kopuł czterech Teleskopów Głównych VLT w trakcie przygotowań instrumentów do nocnych obserwacji. Zaprezentowano im także VLT Survey Telescope, zaprojektowany i zbudowany we Włoszech, a następnie zjedli obiad w nagradzanej Rezydencji, budynku hotelowym i biurowym obserwatorium.
Włoscy inżynierowie i astronomowie są obecnie mocno zaangażowani w projektowanie I budowę Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który stanie się największym na świecie teleskopem optycznym/podczerwonym. Kierownik Programowy E-ELT, Roberto Tamai, także jest włoskiej narodowości. Premier i jego delegacja zobaczyli miejsce, w którym E-ELT jest budowany na Cerro Armazones, zaledwie 20 kilometrów od Paranal.
Plany odwiedzenia obserwatorium przez Premiera były ogłoszone w czerwcu 2015 r. w Mediolanie podczas Expo Milano — Wystawy Światowej, w której uczestniczyło ponad 140 krajów i dziesiątki organizacji, w tym ESO, które wspierało aktywności związane z astronomią i prezentowało pokaz filmy ESO Ultra HD na temat spektakularnego nocnego nieba nad Chile.
Obserwatorium Paranal znajduje się 130 kilometrów na południe od Antofagasty, w sercu chilijskiej pustyni Atakama. Na wysokości 2635 metrów n.p.m. jest jednym z najlepszych miejsca na Ziemi do prowadzenia naukowych obserwacji Wszechświata. Dzięki 8,2-metrowemym Teleskopom głównym oraz 1,8-metrowym teleskopom pomocniczym Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) — najbardziej zaawansowanego instrumentu optycznego dedykowanego badaniom astronomicznym – a także dzięki teleskopom VISTA i VST do przeglądów nieba, Paranal jest najbardziej produktywnym naziemnym obserwatorium astronomicznym na świecie.
Więcej informacji
ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Kontakt
Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1541pl |
Nazwa: | ESO Director General, Paranal, Site visit |
Typ: | Unspecified : People |
Facility: | Very Large Telescope |