Komunikat prasowy
Otwarto rozszerzenie siedziby ESO
Nowe budynki w siedzibie ESO w Garching
5 grudnia 2013
4 grudnia 2013 r. w siedzibie ESO w Garching koło Monachium w Niemczech odbyła się oficjalna uroczystość inauguracji nowego rozszerzenia budynków biurowych ESO. W uroczystości wzięli udział członkowie Rady ESO, przedstawiciele lokalnych władz, architekci Auer+Weber+Assoziierte, główni wykonawca BAM Deutschland AG oraz zarząd ESO.
Otwarcie nowych budynków to ważny dzień w historii ESO, gdyż nie tylko skupi razem cały personel ESO w Garching, ułatwiając wartościową współpracę, ale będzie także budynkiem technicznym do montowania, testowania i modernizowania najbardziej zaawansowanych instrumentów ESO. Budowa rozszerzenia była możliwa m.in. dzięki dotacji od niemieckiego Federalnego Ministerstwa Nauki i Badań.
Dwa budynki – biurowy o powierzchni 10 300 metrów kwadratowych i techniczny o powierzchni 2900 metrów kwadratowych – a także ich otoczenie, obejmują ponad dwukrotnie większy obszar niż dotychczasowa siedziba ESO w Garching. Dodatkowa przestrzeń była bardzo potrzebna dla personelu ESO, który do tej pory był rozproszony w różnych budynkach kampusu w Garching.
Co więcej, w perspektywie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), ESO potrzebuje odpowiedniego miejsca dla innowacji technologicznych, których ten ambitny projekt będzie wymagał. Budynek techniczny – w którym znajdzie się jedno z największych cyfrowych archiwów danych astronomicznych na świecie – będzie centralnym punktem tych prac.
Oba budynki oraz połączenie pomiędzy nimi, a obecną siedzibą, zostały zaprojektowane przez architektów Auer+Weber+Assoziierte, po wpłynięciu kilku koncepcji w ramach konkursu architektonicznego. Firma ta zaprojektowała także hotel Residencia w Obserwatorium ESO Paranal w Chile, który otrzymał nagrody LEAF Award w 2004 r. i a Cityscape Architectural Review Award w 2005 r.
Rozszerzenie zostało zaprojektowane w sposób zgodny z dotychczasowym budynkiem. Budynek biurowy posiada podobny zaokrąglony kształt i w dużym stopniu wykorzystuje naturalne źródła światła oraz posiada dwa wewnętrzne dziedzińce. Budynek techniczny jest cylindrem o średnicy prawie takiej jak 39-metrowe zwierciadło główne E-ELT.
Oba budynki otrzymały oznaczenia spełniania norm ekologicznych, gdyż ich zużycie energii będzie znacznie niższe niż dla typowych budynków o tych rozmiarach. Było to możliwe dzięki dobrze izolowanej elewacji oraz dlatego, że budynek biurowy jest ogrzewany i chłodzony przez aktywację rdzenia betonowego (do czego używana jest woda gruntowa i pompa cieplna) oraz z centralnego ogrzewania z wykorzystaniem wód geotermicznych.
Rozszerzenie, którego budowa rozpoczęła się w styczniu 2012 r., jest kolejnym istotnym krokiem w nieustannej ewolucji ESO.
Więcej informacji
ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
- Richtfest for ESO Headquarters Extension
- Foundation stone laid for ESO HQ extension
- ESO Expands its Headquarters
- Auer+Weber+Assoziierte
Kontakt
Christoph Haupt
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6310
E-mail: chaupt@eso.org
Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6761
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1350pl |
Nazwa: | ESO HQ Garching |
Typ: | Unspecified : Technology : Observatory : Facility |
Facility: | Other |