Komunikat prasowy
Wybierz co ma obserwować VLT i “wytweetuj” swój wyjazd do VLT!
Wielkie konkursy na 50. rocznicę ESO
8 sierpnia 2012
ESO buduje i eksploatuje jedne z najbardziej zaawansowanych teleskopów na Ziemi, w tym Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Obserwatorium Paranal. Te olbrzymie instrumenty dokonały wielu fascynujących odkryć na temat Wszechświata. Teraz, po raz pierwszy w historii, to Ty możesz zdecydować co ma obserwować VLT, a nawet masz szanse wygrać wycieczkę do Chile na zapierającą dech w piersiach pustynię Atakama, aby osobiście pomóc w przeprowadzeniu obserwacji.
Pierwszy z naszych dwóch rocznicowych konkursów nosi nazwę Wybierz co ma obserwować VLT.
Zwykle astronomowie muszą dużo wcześniej przygotować szczegółowy plan opisujący dlaczego chcą skorzystać z VLT i jedynie niewielki odsetek z nich dostaje taką szansę. Ale dla Was będzie to zdecydowanie łatwiejsze.
ESO wybrało kilka interesujących obiektów niebieskich, które są widoczne na niebie w 50. rocznicę ESO – 5 października 2012 roku – i są odpowiednie dla pole widzenia VLT [1]. Wystarczy, że oddacie swoje głosy na obiekt, który najbardziej Wam się podoba. Ten, który otrzyma najwięcej głosów, będzie obserwowany za pomocą VLT w 50. rocznicę ESO – 5 października 2012 roku.
Spośród głosujących wylosujemy zwycięzcę i dziesięciu laureatów (z wszystkich, nie tylko z głosujących na zwycięski obiekt). Zwycięzca otrzyma jednego z najnowszych iPadów, a laureaci dostaną produkty ESO, w tym książki, płyty DVD i inne gadżety.
A co sądzicie o odwiedzeniu VLT, aby samodzielnie pomóc w wykonaniu obserwacji obiektu, który wygrał?
Aby mieć na to szansę, trzeba wziąć udział w drugim konkursie, nazwanym Wytweetuj swoją podróż do VLT! Zapraszamy Was do tweetowania (w dowolnym oficjalnym języku Kraju Członkowskiego ESO) [2] – opiszcie powód dlaczego chcielibyście odwiedzić VLT w Obserwatorium ESO Paranal. Jury wybierze zwycięzcę, który zostanie nagrodzony wyjazdem do Chile, z opłaconą podróżą i wyżywieniem. Zwycięzca będzie miał szansę odwiedzić VLT w czasie 50. rocznicy ESO w dniu 5 października 2012 roku i będzie jednym z obserwatorów obiektu wybranego w konkursie Wybierz co ma obserwować VLT. Jako element naszych rocznicowych obchodów, obserwacje będą także transmitowane na żywo dla widzów z całego świata.
Oba konkursy trwają do 31 sierpnia 2012 roku, do godziny 23:59:59 CEST. Dokładniejsze informacje i zasady znajdują się na witrynie ESO.
Uwagi
[1] VLT jest jakby bardzo silnym teleobiektywem, więc jego pole widzenia jest niewielkie. Oznacza to, że duże obiekty, takie jak mgławica w Orionie albo mgławica Carina, są zbyt duże, aby teleskop mógł je uchwycić na jednej fotografii. W ramach pomocy ESO przygotowało na stronie głosowania czarno-białe podglądy obiektów, korzystając ze starszych zdjęć z Digitized Sky Survey. Końcowe zdjęcie VLT będzie oczywiście wyglądać znacznie lepiej.
[2] Polska nie jest Krajem Członkowskim ESO, zatem nie można w konkursie tweetować po polsku, ale Polacy mogą w nim wziąć udział tweetując na przykład po angielsku.
Więcej informacji
W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
Kontakt
Douglas Pierce-Price
Public Information Officer, ESO
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org
Olivier R. Hainaut
ESO Astronomer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6752
Tel. kom.: +49 151 2262 0554
E-mail: ohainaut@eso.org
Oana Sandu
Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department, ESO
Garching bei München, Germany
Tel. kom.: +49 176 943 942 20
E-mail: osandu@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1232pl |
Nazwa: | Contest |
Typ: | Unspecified : Technology : Observatory |
Facility: | Very Large Telescope |