Kids

Komunikat prasowy

Lutetia: rzadka pozostałość z okresu narodzin Ziemi

11 listopada 2011

Najnowsze obserwacje wskazują, że asteroida Lutetia jest pozostałością z tej samej pierwotnej materii, która uformowała Ziemię, Wenus i Merkurego. Astronomowie użyli danych z sondy Rosetta (ESA), Teleskopu Nowej Technologii NTT (ESO) oraz z teleskopów NASA. Okazało się, że własności planetoidy są bardzo podobne do tych, jakie ma rzadki rodzaj meteorytów znajdowanych na Ziemi, o których sądzi się, że uformowały się w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego. W którymś momencie Lutetia musiała przemieścić się do swojego obecnego położenia w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem, a Jowiszem.

Zespół astronomów z  uniwersytetów francuskich i amerykańskich szczegółowo zbadał nietypową asteroidę Lutetia w wielu zakresach długości fali [1], aby ustalić jej skład. Połączono razem dane z kamery OSIRIS z sondy Rosetta (ESA) [2], Teleskopu Nowej Technologii (NTT) w obserwatorium Las Silla w Chile (ESO),  teleskopu IRTF (Infrared Telescope Facility) na Hawajach (NASA) oraz Kosmicznego Teleskopu Spitzera (NASA), aby utworzyć najbardziej kompletne widmo planetoidy uzyskane do tej pory [3].

Widmo Lutetii zostało następnie porównane z widmami meteorytów odnalezionych na Ziemi i intensywnie badanych w laboratoriach. Tylko jeden typ meteorytów – chondryty enstatytowe – okazał się mieć własności pasujące do Lutetii w całym zakresie kolorów.

Chondryty enstatytowe są znane jako materiał, który datuje się na wczesną fazę Układu Słonecznego. Uważa się, że uformowały się blisko młodego Słońca i były głównymi blokami budulcowymi w formowaniu się planet skalistych [4], a w szczególności Ziemi, Wenus i Merkurego [5]. Lutetia wydaje się pochodzić nie  z głównego pasa planetoid, w którym znajduje się obecnie, ale z dużo bliższych Słońcu obszarów.

„Ale w jaki sposób Lutetia uciekła z wewnętrznego Układu Słonecznego i osiągnęła główny pas planetoid?” pyta Pierre Vernazza (ESO), główny autor publikacji.

Astronomowie oszacowali, że mniej niż 2% ciał położonych w rejonie, w którym uformowało się Ziemia, przemieściło się ostatecznie w rejon głównego pasa planetoid. Większość ciał wewnętrznego Układu Słonecznego zniknęła po kilku milionach lat, gdyż zostały wkomponowane w młode planety podczas ich formowania się. Jednak niektóre z największych, o średnicach około 100 kilometrów i większych, zostało wyrzuconych na bezpieczniejsze orbity w dalszej odległości od Słońca.

Lutetia, która ma średnicę około 100 kilometrów, mogła zostać wyrzucona z wewnętrznych rejonów młodego Układu Słonecznego, gdy przeszła blisko jednej z planet skalistych, co w dramatyczny sposób mogło wpłynąć na jej orbitę [6]. Spotkanie z młodym Jowiszem podczas migracji do obecnej orbity planetoidy, również mogło mieć wielki wpływ na orbitę Lutetii [7].

„Sądzimy, że takie wyrzucenie musiało mieć miejsce w przypadku Lutetii. Skończyła jako obiekt w głównym pasie planetoid i została tam zachowana przez cztery miliardy lat.” kontynuuje Pierre Vernazza.

Wcześniejsze badania jej koloru i własności powierzchni pokazały, że Lutetia jest bardzo nietypowym i zagadkowym członkiem głównego pasa planetoid. Poprzednie przeglądy pokazały, że podobne asteroidy są bardzo rzadkie i reprezentują mniej niż 1% populacji asteroid pasa głównego. Nowe wyniki badań wyjaśniają dlaczego Lutetia jest inna – jest bardzo rzadką pozostałością oryginalnego materiału, z którego formowały się planety skaliste.

„Lutetia wydaje się być największą i jedną  z nielicznych pozostałości tego typu materiału w głównym pasie planetoid. Z tego powodu planetoidy takie jak Lutetia są idealnymi celami dla przyszłych misji przywiezienia próbek na Ziemię. Będziemy mogli szczegółowo zbadać pochodzenie planet skalistych, w tym naszej Ziemi.” podsumowuje Pierre Vernazza.

Uwagi

[1] Widmo elektromagnetyczne  reprezentuje kompletny zakres długości fail pokrywany przez różne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego. Światło widzialne jest najbardziej znaną jego formą, ale istnieją inne. Wiele rodzajów promieniowania jest wykorzystywanych w życiu codziennym, na przykład fale radiowe, mikrofale, podczerwień, ultrafiolet i promieniowanie rentgenowskie.

[2] Sonda Rosetta w trakcie swojej podróży do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko minęła planetoidę Lutetia w dniu 10 czerwca 2010 roku.

[3] Kamera OSIRIS na pokładzie Rosetty dostarczyła danych z zakresu ultrafioletowego, teleskop NTT (należący do ESO) z zakresu widzialnego, a Infrared Telescope Facility na Hawajach (NASA) i Kosmiczny Teleskop Spitzera (także NASA) odpowiednio z bliskiej i średniej podczerwieni.

[4] Chondryty enstatytowe (chondryty typu E) są unikalną klasą meteorytów, która obejmuje zaledwie 2% znalezionych na Ziemi meteorytów. Nietypowa mineralogia i chemia chondrytów typu E jest zgodna z formowaniem się względnie blisko Słońca. Hipotezę tę wspierają wyniki pomiarów izotopowych (dla tlenu, azotu, rutenu, chromu i tytanu) – chondryty typu E są jedyną grupą chondrytów, które mają taki sam skład izotopowych, jak system Ziemia-Księżyc. Sugeruje to, że Ziemia uformowała się z materiału typu chondrytów enstatytowych oraz że chondryty typu E uformowały się w tej samej odległości od Słońca, co Ziemia.

Co więcej, ostatnio pokazano, że formowanie z materiału z chondrytów enstatytowych może wyjaśnić nietypowy i wcześniej niewyjaśnialny skład Merkurego. Sugeruje to, że Merkury – podobnie jak Ziemia – w dużym stopniu akreował materiał typu chondrytów enstatytowych.

[5] Mimo, że wszystkie uformowały się z podobnego materiału, zagadką pozostaje to dlaczego trzy wewnętrzne planety są tak różne.

[6] Proces ten jest bardzo podobny do technik asysty grawitacyjnej używanych do zmiany kierunku i prędkości pojazdów kosmicznych podczas przelotów w pobliżu planet.

[7] Niektórzy astronomowie sądzą, że gazowe olbrzymy mogły przebywać bliżej Słońca we wczesnych dniach Układu Słonecznego, zanim przesunęły się dalej, na obecnie pozycje. Spowodowałoby to spustoszenie w orbitach innych obiektów w wewnętrznym Układzie Słonecznym z powodu olbrzymiego oddziaływania grawitacyjnego Jowisza.

Więcej informacji

Wyniki badań zostały opisane w artykule “Asteroid (21) Lutetia as a remnant of Earth’s precursor planetesimals”, który ukaże się w czasopiśmie Icarus.

Skład zespołu badawczego: P. Vernazza (Laboratoire d’Astrophysique de Marseille (LAM), Francja, Europejskie Oserwatorium Południowe, Niemcy), P. Lamy (LAM, Fracja), O. Groussin (LAM, Francja), T. Hiroi (Department of Geological Sciences, Brown University, USA), L. Jorda(LAM, Francja), P.L. King (Institute for Meteoritics, University of New Mexico, USA), M.R.M. Izawa (Department of Earth Sciences, University of Western Ontario, Kanada), F. Marchis (Carl Sagan Center at the SETI Institute, USA; IMCCE, Observatoire de Paris (OBSPM), Francja), M. Birlan (IMCCE, OBSPM, Francja), R. Brunetto (Institut d'Astrophysique Spatiale, CNRS, Francja).

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Pierre Vernazza
ESO, Astronomer
Garching bei München,, Germany
E-mail: pvernazz@eso.org

Philippe Lamy
Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, Directeur de Recherche
Marseille, France
Tel.: +33 49 105 5932
E-mail: philippe.lamy@oamp.fr

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1144

O komunikacie

Komunikat nr:eso1144pl
Nazwa:Asteroid (21) Lutetia
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Asteroid
Facility:New Technology Telescope
Instrumenty:EMMI
Science data:2011Icar..216..650V

Zdjęcia

An image of the strange asteroid Lutetia from the ESA Rosetta probe
An image of the strange asteroid Lutetia from the ESA Rosetta probe
Po angielsku
Artist's impression of the asteroid Lutetia making a close approach to a planet in the early Solar System
Artist's impression of the asteroid Lutetia making a close approach to a planet in the early Solar System
Po angielsku
Artist's impression of the development of the Solar System
Artist's impression of the development of the Solar System
Po angielsku

Filmy

The unusual history of the asteroid Lutetia
The unusual history of the asteroid Lutetia
Po angielsku

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

  • First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
  • Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.

As for their duration, cookies can be:

  • Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
  • Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.