Komunikat prasowy

Przedzieranie się przez kosmiczną mgłę

Najdalsza zmierzona galaktyka

20 października 2010

Europejski zespół astronomów korzystający z należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) zmierzył odległość do najodleglejszej galaktyki. Dzięki starannej analizie bardzo słabego światła od galaktyki naukowcy ustalili, że widzą obiekt w czasie kiedy Wszechświat miał zaledwie 600 milionów lat (redshift 8,6). Są to pierwsze potwierdzone obserwacje galaktyki, której światło przedarło się przez otaczającą mgłę złożoną z wodoru wypełniającego kosmos w tym jego wczesnym stadium. Wyniki badań ukażą się 21 października w czasopiśmie „Nature”.

„Korzystając z Bardzo Dużego Teleskopu VLT potwierdziliśmy, że galaktyka dostrzeżona wcześniej za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest najdalszym obiektem zidentyfikowanym jak dotąd we Wszechświecie” [1] mówi Matt Lehnert (Observatoire de Paris), który jest głównym autorem publikacji opisującej wyniki badań. „Siła VLT i jego spektrografu SINFONI pozwoliła nam na zmierzenie odległości do tej bardzo słabej galaktyki i okazało się, że widzimy ją  w momencie gdy Wszechświat miał mniej niż 600 milionów lat.”

Badania pierwszych galaktyk są niezmiernie trudne. Zanim ich początkowo jasne światło dotrze do Ziemi, wydają się bardzo małe i słabe. Co więcej, osłabione światło wpada w większości w podczerwoną część widma, ponieważ jego fale zostały rozciągnięte przez ekspansję Wszechświata – efekt znany jako poczerwienienie. Aby było jeszcze trudniej, w tych wczesnych czasach, mniej niż miliard lat po Wielkim Wybuchu, Wszechświat nie był w pełni przezroczysty, a jego większość wypełniała mgła wodorowa, która absorbowała światło ultrafioletowe od młodych galaktyk. Okres, w którym mgła była czyszczona przez promieniowanie ultrafioletowe zwany jest erą rejonizacji [2]. Pomimo tych trudności nowa kamera Wide Field Camera 3 na Kosmicznych Teleskopie Hubble’a, operowanym przez NASA/ESA, odkryła w 2009 r. [3] kilka obiektów, które być może są galaktykami świecącymi w czasie ery rejonizacji. Potwierdzenie odległości do tak słabych i dalekich obiektów jest olbrzymim wyzwaniem i może zostać wiarygodnie wykonane tylko za pomocą spektroskopii z bardzo dużych teleskopów naziemnych [4] poprzez mierzenie przesunięcia światła galaktyk w czerwoną stronę widma.

Matt Lehnert opowiada: „Po ogłoszeniu przez HST kandydatek na odległe galaktyki wykonaliśmy szybkie obliczenia i byliśmy bardzo podekscytowani, gdy okazało się, że ogromna siła zbierania światła przez VLT, w połączeniu z czułością podczerwonego instrumentu spektroskopowego SINFONI oraz z bardzo długim czasem ekspozycji, mogą pozwolić na wykrycie ekstremalnie słabego blasku od jednej z tych odległych galaktyk i zmierzenie jej odległości.”

Na specjalne życzenie skierowane do Dyrektora Generalnego ESO uzyskali czas na VLT i przez 16 godzin obserwowali galaktykę-kandydatkę zwaną UDFy-38135539 [5]. Po dwóch miesiącach bardzo dokładnych analiz i sprawdzania otrzymanych wyników, zespół stwierdził, że wykrył bardzo słabą poświatę od wodoru na redshifcie 8,6, co czyni galaktykę najodleglejszą potwierdzoną spektroskopowo w historii. Redshift z=8,6 oznacza, że galaktyka jest widziana zaledwie 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Współautor Nicole Nesvadba (Institut d’Astrophysique Spatiale) podsumowuje wykonaną pracę, „Mierzenie redshiftu do najodleglejszej galaktyki jest samo w sobie bardzo ekscytujące, ale astrofizyczne implikacje tego odkrycia są znacznie ważniejsze. Po raz pierwszy mamy pewność, że oglądamy jedną z galaktyk, które przebiły się przez mgłę, która wypełniała wczesny Wszechświat”

Jednym z zaskakujących faktów związanych z tym odkryciem jest to, że blask UDFy-38135539 nie wydaje się być wystarczająco silny do samodzielnego wyczyszczenia mgły wodorowej. „Muszą być inne galaktyki, przypuszczalnie słabsze i mniej masywne sąsiadki UDFy-38135539, które także pomogły w uczynieniu przestrzeni wokół galaktyki przezroczystą. Bez tej dodatkowej pomocy światło od galaktyki, nie ważne jak jasnej, zostałoby uwięzione w otaczającej mgle wodorowej i nie bylibyśmy w stanie go wykryć” wyjaśnia współautor Mark Swinbank (University of Durham).

Inny współautor, Jean-Gabriel Cuby (Laboratoire d’Astrophysique de Marseille), zauważa: „Badania ery rejonizacji i formowania galaktyk wykorzystuje możliwości współczesnych teleskopów i instrumentów do maksimum, ale będą to rutynowe badania naukowe gdy pracę rozpocznie Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT), który będzie największym optycznym i podczerwonym teleskopem na świecie.”

Uwagi

[1] Wcześniejsze wyniki ESO (eso0405) raportowały odleglejszy obiekt (redshift 10), ale późniejsze badania nie odnalazły w tym miejscu obiektu o podobnej jasności, a nowsze obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a były nieprzekonywujące. Identyfikacja tego obiektu jako galaktyki o bardzo dużym redshifcie nie jest już dłużej uznawana przez większość astronomów jako prawidłowa.

[2] Gdy Wszechświat ochłodził się po Wielkim Wybuchu, około 13,7 miliarda lat temu, elektrony i protony uległy rekombinacji formując gaz wodorowy. Ten chłodny, ciemny gaz był głównym składnikiem Wszechświata podczas tak zwanych Wieków Ciemnych, gdy nie było świecących obiektów. Faza ta skończyła się gdy uformowały się pierwsze gwiazdy, a ich intensywne promieniowanie ultrafioletowe powoli uczyniło mgłę wodorową ponownie przezroczystą poprzez rozdzielenie atomów wodoru z powrotem na elektrony i protony w procesie zwanym rejonizacją. Ta epoka we wczesnej historii Wszechświata trwała od około 150 milionów do 800 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Zrozumienia w jaki sposób nastąpiła rejonizacja i jak uformowały się pierwsze galaktyki jest jednym z największych wyzwań współczesnej kosmologii.

[3] Obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a opisane są na stronie: http://www.spacetelescope.org/news/heic1001/

[4] Astronomowie mają dwie metody ustalania odległości do najdalszych galaktyk. Mogą wykonać bardzo głębokie zdjęcia poprzez różnokolorowe filtry i zmierzyć jasność wielu obiektów na różnych długościach fali. Następnie porównują wyniki z przewidywanymi dla galaktyk różnych typów i w różnych okresach historii Wszechświata. To jedyny obecnie dostępny sposób na odkrycie tych słabych galaktyk i taka technika została zastosowana przez zespół Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Ale metoda ta nie zawsze jest wiarygodna. Na przykład to co wydaje się słabą, bardzo odległą galaktyką, może czasem okazać się zwykłą, chłodną gwiazdę w naszej Drodze Mlecznej.

Gdy znalezione zostają kandydatki na odległe galaktyki, potrzebne są bardziej wiarygodne oszacowania odległości (mierzonej jako redshift), które można uzyskać rozdzielając światło obiektów na jego składowe w poszczególnych barwach i poszukując oznak zdradzających emisję od wodoru lub innych pierwiastków w galaktyce. To spektroskopowe podejście jest jedynym, w którym astronomowie mogą uzyskać najbardziej wiarygodne i dokładne pomiary odległości.

[5] Dziwna nazwa wskazuje, że została znaleziona w Bardzo Głębokim Polu, a numer podaje jej dokładną pozycję na niebie.

Więcej informacji

Wyniki badań zostały opisane w artykule Spectroscopic confirmation of a galaxy at redshift z=8.6, Lehnert et al., który ukaże się w Nature w wydaniu z 21 października 2010 r.

Skład zespołu naukowców: M. D. Lehnert (Observatoire de Paris – Laboratoire GEPI / CNRS-INSU / Université Paris Diderot, France), N. P. H. Nesvadba (Institut d’Astrophysique Spatiale / CNRS-INSU / Université Paris-Sud, France), J.-G.Cuby (Laboratoire d’Astrophysique de Marseille / CNRS-INSU / Université de Provence, France), A. M. Swinbank (University of Durham, UK), S. Morris (University of Durham, UK), B. Clément (Laboratoire d’Astrophysique de Marseille / CNRS-INSU / Université de Provence, France), C. J. Evans (UK Astronomy Technology Centre, Edinburgh, UK), M. N. Bremer (University of Bristol, UK) and S. Basa (Laboratoire d’Astrophysique de Marseille / CNRS-INSU / Université de Provence, France).

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Należy do niego 14 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Matthew Lehnert
Observatoire de Paris
France
Tel.: +33 1 45 07 76 11
E-mail: matthew.lehnert@obspm.fr

Nicole Nesvadba
Institut d'Astrophysique Spatiale
Tel.: +33 1 69 15 36 54
Tel. kom.: +33 6 28 28 14 26
E-mail: nicole.nesvadba@ias.u-psud.fr

Mark Swinbank
Durham University
United Kingdom
Tel.: +44 191 334 3786
Tel. kom.: +44 7920 727 126
E-mail: a.m.swinbank@durham.ac.uk

Douglas Pierce-Price
ESO Public Information Officer
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1041

O komunikacie

Komunikat nr:eso1041pl
Nazwa:UDFy-38135539
Typ:Early Universe : Galaxy
Facility:Very Large Telescope
Instrumenty:SINFONI
Science data:2010Natur.467..940L

Zdjęcia

Galaxies during the era of reionisation in the early Universe (simulation)
Galaxies during the era of reionisation in the early Universe (simulation)
Po angielsku
Hubble image of the distance-record galaxy UDFy-38135539
Hubble image of the distance-record galaxy UDFy-38135539
Po angielsku

Filmy

ESOcast 22: The most distant galaxy ever measured
ESOcast 22: The most distant galaxy ever measured
Po angielsku
Video News Release 31: The most distant galaxy ever measured (eso1041b)
Video News Release 31: The most distant galaxy ever measured (eso1041b)
Po angielsku
Zooming in on the most distant galaxy ever measured
Zooming in on the most distant galaxy ever measured
Po angielsku
The era of reionisation (simulation)
The era of reionisation (simulation)
Po angielsku
The era of reionisation (artist’s impression)
The era of reionisation (artist’s impression)
Po angielsku
The era of reionisation (artist’s impression)
The era of reionisation (artist’s impression)
Po angielsku

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

  • First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
  • Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.

As for their duration, cookies can be:

  • Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
  • Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.