Taniec trzech planet nad La Silla
To prawdziwa gratka dla fotografów i miłośników astronomów: na niebie zachodzi zjawisko znane pod nazwą syzygium - gdy trzy (lub więcej) ciała niebieskie prawie nachodzą na siebie. Gdy obiekty niebieskie mają podobne długości ekliptyczne, zjawisko zwane jest wtedy też potrójną bliską koniunkcją. Oczywiście jest to tylko złudzenie perspektywy, ale nie czyni to go mniej spektakularnym. W tym przypadku ciałami są trzy planety, a jedyną rzeczą potrzebną do cieszenia się widokiem jest czyste niebo w czasie zachodu słońca.
Szczęście obserwacji w takich warunkach miał Yuri Beletsky, fotograficzny ambasador ESO, który w niedzielę 26 maja podziwiał ten spektakularny widok z Obserwatorium ESO La Silla w północnym Chile. Po zachodzie słońca nad okrągłymi kopułami teleskopów ukazały się trzy planety Układu Słonecznego - Jowisz (na górze), Wenus (na dole, po lewej) i Merkury (na dole, po prawej) - prezentując swój kosmiczny taniec.
Takie ustawienie planet zdarza się raz na kilka lat. Poprzednie nastąpiło w maju 2011 r., a następne będzie w październiku 2015 r. Niebieski trójkąt miał najlepszą konfiguracją w ciągu ostatniego tyognia maja, ale nadal można go obserwować na niebie, gdy planety tworzą nieustannie zmieniające się konfiguracje podczas swojej podróży po niebie.
Linki
- Zdjęcia
Y. Beletsky (LCO)/ESO