Tisková zpráva

Teorie formování planet vzhůru nohama

13. dubna 2010

Dnes byl na Národním astronomickém setkání Spojeného království v Glasgow (UK National Astronomy Meeting, RAS, NAM2010) oznámen objev dalších devíti tranzitujících exoplanet. Když astronomové zkombinovali data o nových planetách se staršími, překvapilo je, že 6 exoplanet ze sledovaného vzorku 27 objektů obíhá svou hvězdu v opačném směru vzhledem k její rotaci – což je přesným opakem toho, co platí v naší Sluneční soustavě. Tyto nové objevy představují vážnou výzvu pro současné teorie formování planet a zároveň naznačují, že systémy s exoplanetami typu ‘horký Jupiter’ zřejmě neobsahují planety zemského typu.

Je to opravdová bomba, kterou jsme právě hodili do současného světa extrasolárních planet,“ říká Amaury Triaud, postgraduální student na Ženevské observatoři, který společně s  Andrew Cameronem a Didier Quelozem vedl hlavní část pozorovací kampaně.

Předpokládá se, že planety vznikají formováním z disku plynu a prachu, který obklopuje mladou hvězdu. Tento protoplanetární disk rotuje ve stejném smyslu jako hvězda sama. Dodnes se také očekávalo, že planety vytvořené v disku budou všechny obíhat více-méně v jedné rovině a ve shodném směru. To platí pro naši Sluneční soustavu.

Po první detekci zmíněných devíti nových exoplanet [1] pomocí Wide Angle Search for Planets (WASP, [2]) použil tým astronomů další přístroje (spektrograf HARPS na dalekohledu o průměru 3,6 m, ESO, La Silla, Chile; Swiss Euler telescope, La Silla, Chile) a jimi získaná data, aby objev potvrdil a fyzikálně charakterizoval nově objevené i již známé exoplanety [3].

Když astronomové zkombinovali stará a nová pozorování, překvapivě se ukázalo, že více jak polovina sledovaných ‘horkých Jupiterů’ [4] má své oběžné dráhy výrazně skloněny vzhledem k rotaci svých mateřských hvězd. Dokonce se podařilo potvrdit, že 6 ze sledovaného vzorku exoplanet (2 z nově objevených) obíhají kolem svých hvězd retrográdně – tedy v opačném smyslu, než odpovídá rotaci hvězdy.

Tyto nové výsledky představují těžkou ránu pro konvenční představu, že planety by vždy měly obíhat kolem hvězdy ve stejném smyslu, v jakém hvězda rotuje,” říká Andrew Cameron z University of St Andrews, který výsledky prezentoval.

Přestože od objevu prvního ‘horkého Jupiteru’ uplynulo již 15 let, je původ těchto exoplanet pro astronomy stále záhadou. Jedná se o planety, které jsou hmotností srovnatelné s Jupiterem (nebo jej dokonce převyšují), ale zároveň obíhají kolem svých hvězd na velmi blízkých oběžných drahách. Předpokládá se, že jádra obřích planet jsou tvořena směsí ledu a hornin. Mohla tedy vzniknout jen ve vzdálených chladných oblastech, daleko od mateřské hvězdy. ‘Horcí Jupiteři’ tedy museli na své současné blízké dráhy takzvaně ‘migrovat’. Mnozí astronomové se domnívají, že k migraci docházelo v důsledku gravitační interakce s prachoplynným diskem, ze kterého planeta vznikla. Tento scénář popisuje vývoj dráhy planety za dobu několika milionů let a jeho výsledkem je blízká prográdní dráha exoplanety (její oběh se odehrává ve stejném smyslu jako rotace hvězdy). Tento scénář ve výsledku také umožňuje vznik kamenných planet zemského typu, ale nemůže být brán v úvahu pro 6 nalezených retrográdních planet. 

Vysvětlení vzniku těchto exoplanet nabízí alternativní teorie. Ta naznačuje, že blízkost horkých Jupiterů svým mateřským hvězdám není důsledkem jejich interakce s diskem, ale mnohem pomalejšího vývojového procesu, trvajícího až stovky milionů let, který zahrnuje gravitační působení vzdáleného planetárního či hvězdného souputníka. Poté, co tyto poruchy zavedou exoplanetu na skloněnou a protaženou dráhu, ztrácí planeta každým průletem periastrem část své kinetické energie, což ve finále může vést k jejímu 'zaparkování' na téměř kruhové ale náhodně skloněné dráze. “Dramatickým vedlejším efektem tohoto procesu je vymetení všech ostatních menších planet mimo takový systém,“ říká Didier Queloz (Geneva Observatory).

U dvou z nově objevených retrográdních exoplanet již byli nalezeni vzdálenější hmotní souputníci, kteří by teoreticky mohli představovat příčinu gravitačních poruch. Tyto nové výsledky povedou k zahájení intenzivního pátrání po dalších tělesech i ve zbývajících neobvyklých systémech.

Výzkum byl prezentován na Národním astronomickém setkání Spojeného království (NAM2010) v Glasgow (Skotsko). Při této příležitosti bude publikováno 9 článků odeslaných do mezinárodních odborných časopisů, 4 z nich využívají data získaná na zařízeních ESO. Při stejné příležitosti převezme konsorcium WASP cenu Královské astronomické společnosti za rok 2010 za nejlepší společný projekt.

Poznámky

[1] Současný počet známých extrasolárních planet je 452.

[2] Devět z nově objevených exoplanet bylo nalezeno v rámci projektu Wide Angle Search for Planets (WASP), který pomocí dvojice robotických observatoří (každá používá osm širokoúhlých kamer současně sledujících oblohu) soustavně monitoruje oblohu za účelem objevování exoplanetárních tranzitů. K tranzitu dochází při přechodu planety před diskem mateřské hvězdy, kdy dojde k částečnému odstínění jejího světla a ke krátkodobému poklesu jasnosti. Osm širokoúhlých kamer umožňuje najednou sledovat jasnost až milionů hvězd a detekovat tyto zřídkavé úkazy. Observatoře WASP jsou provozovány konsorciem universit a organizací včetně Queen’s University Belfast, University of Keele, University of Leicester, St Andrews University, Open University, Isaac Newton Group (La Palma) a Instituto Astrofisica Canarias.

[3] Aby bylo možné potvrdit existenci exoplanety a fyzikálně ji zařadit, je potřeba provést měření radiálních rychlostí její mateřské hvězdy (jemného pohupování hvězdy kolem společného hmotného středu s planetou). Tato měření jsou prováděna celosvětovou sítí teleskopů vybavených citlivými spektrometry. Na severní polokouli se do projektu zapojili Nordic Optical Telescope (Kanarské ostravy) a zařízení SOPHIE na observatoři Haute-Provence (1,93 m teleskop, Francie). Na jižní polokouli pak byly k potvrzení existence exoplanet a měření úhlu, pod jakým obíhají vzhledem k ose rotace své hvězdy, použity jednak lovec exoplanet HARPS (dalekohled 3,6 m, La Silla, Chile) a také spektrometr CORALIE (Euler Swiss telescope, La Silla). Měření jasnosti, použitá k určení velikosti objevených planet, byla získána pomocí robotických teleskopů Faulkes (Las Cumbres Observatory, Havaj a Austrálie). Uvedené teleskopy (Swiss Euler Telescope, La Silla, Chile – ve spolupráci s kolegy na Geneva Observatory;  Nordic Optical Telescope, La Palma; a 1,93 m teleskop na Observatoire de Haute-Provence, Francie – ve spolupráci s kolegy na Institut d'Astrophysique de Paris a Laboratoire d'Astrophysique de Marseille) provádějí potvrzující pozorování exoplanetárních kandidátů objevených v rámci WASP. 

Studium sklonu drah, planet objevených v rámci WASP, bylo provedeno na jižní polokouli pomocí HARPS (ESO 3,6 m, La Silla) a CORALIE (Euler Swiss telescope, La Silla). Na severní polokouli se pak na výzkumu podílely Tautenburg Observatory, McDonald Observatory a Nordic Optical Telescope.

[4] ‘Horký Jupiter’ je typ exoplanety s hmotností Jupiteru či vyšší, která obíhá mateřskou hvězdu po velmi blízké oběžné dráze, mnohem blíže než planety ve Sluneční soustavě. Díky tomu, že tyto planety jsou velké a obíhají blízko, je jejich detekce prostřednictvím gravitačního působení na mateřskou hvězdu snadnější. Navíc jejich blízkost zvyšuje pravděpodobnost, že exoplaneta bude přecházet při pohledu ze Země přes disk mateřské hvězdy. Většina dosud objevených exoplanet je tohoto typu.

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Odkazy

Kontakty

Didier Queloz
Geneva Observatory, University of Geneva
Geneva, Switzerland
Tel.: +41 22 379 2477
Email: didier.queloz@unige.ch

Andrew Collier Cameron
University of St Andrews
Scotland
Tel.: +44 1334 463147
Email: Andrew.Cameron@st-and.ac.uk

Henri Boffin
ESO La Silla-Paranal/E-ELT Press Officer
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6222
Mobil: +49 174 515 43 24
Email: hboffin@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1016. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1016cs
Jméno:WASP 8b
Typ:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Planetary System
Facility:ESO 3.6-metre telescope, Swiss 1.2-metre Leonhard Euler Telescope
Instruments:HARPS
Science data:2010ApJ...709..159A
2010AJ....140.2007M
2010A&A...524A..25T
2010A&A...517L...1Q

Obrázky

Artist’s impression of an exoplanet in a retrograde orbit
Artist’s impression of an exoplanet in a retrograde orbit
pouze anglicky
Gallery of exoplanets with retrograde orbits (artist's impression)
Gallery of exoplanets with retrograde orbits (artist's impression)
pouze anglicky
Artist’s impression of an exoplanet in a retrograde orbit (without additional graphics)
Artist’s impression of an exoplanet in a retrograde orbit (without additional graphics)
pouze anglicky

Videa

Artist’s impression of an exoplanet WASP 8b in a retrograde orbit
Artist’s impression of an exoplanet WASP 8b in a retrograde orbit
pouze anglicky

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

  • First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
  • Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.

As for their duration, cookies can be:

  • Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
  • Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.