Ikonická a kónická sopka Licancabur hlídá Chajnantor

Tento impresivní panoramatický snímek zobrazuje náhorní planinu Chajnantor - domov dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) - s majestátní sopkou Licancabur v pozadí. Pod dohledem Licancaburu se v popředí tísní kajícníci (španělsky "penitents"). Kajícníci jsou zvláštní přírodní fenomén oblastí s vysokou nadmořskou výškou. Jedná se o tenké výrůstky ztvrdlého sněhu nebo ledu, s ostrou hranou, která míří k Slunci, dosahující výšek od několika málo centimetrů do několika metrů. O kajícnících se můžete dočíst i v předchozím Obrázku týdne (potw1221).


Sopka Licancabur s nadmořskou výškou 5920 metrů je nejikoničtějším vulkánem v oblasti San Pedro de Atacama (Chile). Díky svému kónickému tvaru je lehce rozeznatelná i z velké dálky. Stojí na jižní části hranice mezi Chile a Bolívií. Ve svém kráteru ukrývá jedno z nejvýše položených jezer světa. Toto jezero přilákalo pozornost biologů, kteří studují, jak v něm mohou mikroskopické organismy přežít navzdory drsným podmínkám: intenzivnímu ultrafialovému záření, řídké atmosféře a nízkým teplotám. Strategie přežívání mikroskopického života v Licancaburském jezeře nám snad může pomoci s náhledem na pravděpodobnost života v dávné historii Marsu.

Fotografii vytvořil Babak Tafreshi, jeden z fotovyslanců ESO a pochází z místa nedaleko od teleskopu ALMA.

Mezinárodní astronomická observatoř ALMA je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s chilskou republikou. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

Odkazy

Kredit:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O snímku

Id:potw1240a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:1. října 2012 10:00
Velikost:8293 x 3336 px

O objektu

Jméno:Chajnantor, Panorama
Typ:Solar System : Planet : Feature : Surface : Mountain

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
295,3 KB
1280x1024
439,2 KB
1600x1200
605,3 KB
1920x1200
743,8 KB
2048x1536
881,6 KB